SZKOŁA RODZENIA

„Mamy sekret w naszej kulturze.

Nie taki, że poród boli.

Taki, że kobiety są silne.”

Laura Stavoe Harm

Ciąża to czas oczekiwania. Niezależnie od tego czy jest źródłem radości czy lęku stanowi zawsze ważny okres w życiu kobiety. Dzień porodu rozpoczyna czas zmian i podejmowania nowych wyzwań. Początki rodzicielstwa mogą być trudniejsze niż można to sobie wyobrazić. Obawy pojawiają się na wielu płaszczyznach – biologicznej, emocjonalnej czy też społecznej. Zdobywanie wiedzy dotyczącej porodu, połogu i opieki nad noworodkiem obniża lęk przed nieznanym.

Spotkania w Szkole  Rodzenia mają być przede wszystkim czasem tylko dla Was - Rodziców. Dzielenie się swoimi obawami i pytaniami z osobami w podobnej „ciążowej” sytuacji oraz korzystanie z wiedzy i doświadczeń profesjonalistów, to bardzo istotny element psychoprofilaktycznego przygotowania do porodu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i kształtowaniu świadomości kobiet, wzrasta adaptacja do wysiłku fizycznego w ciąży i porodzie. Poprawia się wydolność organizmu i zdolność właściwego zużycia energii oraz naturalna odczuwalność i interpretacja bólu porodowego. Przebieg i czas porodu sprzyja lepszej kondycji urodzeniowej noworodka. Poczucie własnej skuteczności umacnia się. A rodzice czują się coraz bardziej kompetentni w swoich nowych rolach. 

 

 

 

 

Za główny cel stawiamy sobie udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie nurtujące Was pytania z zakresu ciąży, porodu, połogu oraz pielęgnacji noworodka i laktacji.

Program zostanie oparty na Standardach Opieki Okołoporodowej i koncepcji porodu aktywnego, gdzie poród opisywany jest jako wynikający z naturalnych, instynktownych zachowań kobiety rozumiejącej swoje ciało. Kobieta jest w centrum, odpowiada i współdecyduje o tym, jak urodzi swoje dziecko.

Zostaną omówione również tematy związane z porodami operacyjnymi, technikami łagodzenia bólu porodowego oraz metodami znieczulenia.

Jako mama, położna i doradca laktacyjny dołożę wszelkich starań, aby w jak największym stopniu oswoić wasz lęk przed nowym i nieznanym. Ufam, że dzieląc się własnymi doświadczeniami porodowymi i zawodowymi, obudzę w Was – mocnych, kompetentnych i odpowiedzialnych rodziców, którzy ufają sobie i znają swoją wewnętrzną siłę!

Katarzyna Chojnacka – mgr położnictwa, Certyfikowany Doradca Laktacyjny

dr Makowski
ultrasonografista, specjalista ginekolog-położnik
Marta Książkiewicz
Mgr położnictwa, doradca laktacyjny
ginekolog-położnik
Mgr położnictwa , doradca laktacyjny.